Jestli Cina bude vyvijet takhle pomalu, nemame se ceho bst
Odpovědět3 1
Tak jestli vojáci po sobě ve válce střílí procesory... ;-)
Odpovědět0 2
Podle naší propagandy dokonce procesory ze smetištních praček.
Rusko vyrábí měsíčně tisíce levných dronů se 40 kg náloží trhaviny jako plastový výlisek samokřídla, poháněného motorkem z mopedu a řízeného levným čínským mobilem. Dolet kolem 1000 km. Dokonce teď vymysleli do těch mobilů aplikaci, která zvládá činnost dronů v rojích. No proč ne, každý mobil umí ad hoc WiFi síť a Bluetooth.
Odpovědět1 2
Nu, to je první krok. Když chcete udělat druhý krok, master dron, který řídí roj takovýdle levných udělátek (protože vzdálené řízení zarušíte), už výpočetní kapacitu potřebujete. Když chcete ruční řízení nahradit AI, už výpočetní kapacitu potřebujete. Atd...
Odpovědět0 0
Jistě.A proto ta ruská ,,velmoc,, žebrá o drony v Iránu a o munici u vepříka ze země hladomoru.:)
A k čemu smradlavému Rusku ty drony budou? Na vraždění civilistu? To bezesporu...Málokomu se povedlo spojit Evropu,posílit NATO a vzít veškeré bláhové představy o Rusku jako jistému trpaslíkovi v Kremlu.A za souseda národ který bude Rusko desetiletí nenávidět.To je panečku myslitel:)))
Odpovědět3 1
No nevím, zda je to až tak pomalé. Během 3 let šli patrně o dva výrobní procesy dál (kolik let to trvalo Intelu dostat se ze 14 na 7nm?), a jestli architektura šla na dvojnásobný výkon (čemuž bych zas až tak moc nevěřil), tak by to byl naopak docela podstatný skok kupředu. Pokud by to byla pravda, pak by se vícevláknovým výkonem posunuli z ekvivalentu 4jádrového Core 7. generace bez HT (což je ostuda) zhruba někam mezi 4jádrový/8vláknový Ryzen 3 4300G a starší 6jádrový/12vláknový Ryten 5 1600. A to by za takovou dobu nebyl zas tak malý pokrok.
Odpovědět7 0
Vzhledem k tomu, kolik mají obyvatel, nemám o jejich vývojáře obavy. Určitě nějaké najdou.
Odpovědět2 0
Ono Kaby Lake prislo rok pred Ryzenem, porad je to 7nlet stara architektura.
Jak dobry maji vyrobni proces je otazka, ale urcite bych nesrovnaval s Intelem.
Odpovědět1 0
Mám pocit, že jste moc neporozuměl tomu, na co jsem se snažil upozornit.
"Ono Kaby Lake prislo rok pred Ryzenem, porad je to 7nlet stara architektura. "
Tady nejde ani tak o to, že je to 7 let stará architektura, ale jde především o to, že by se výkon 8C/8T procesoru dostal z ekvivalentu 4jádrového/4vláknového procesoru blízko k 6jádrovému/12vláknovému. To je ten zásadní rozdíl.
"Jak dobry maji vyrobni proces je otazka, ale urcite bych nesrovnaval s Intelem."
Tady ale neříkám, že 7nm u Číny je totéž co 7nm u Intelu nebo TSMC, ale jde o to, že během tří let posunuli výrobní proces na půlku. Tedy zásadní je tu na tom to, že mají rychlejší tempo v dohánění konkurence než konkurence v utíkání. Jejich 7nm proces patrně bude horší než totéž u Intelu nebo TSMC, důležité je zde ale to, že tu ztrátu velmi rychle dohání.
Např. co se dívám na Intel/TSMC, tak na polovinu šli vždy po 4-6 letech, v průměru zhruba po 5. Ze 14nm na 5nm to pak trvalo 6 let. Čínskému SMIC přechod ze 14nm na 5nm zabral jen 4 roky (neříkám, že jsou ekvivalentní a stejně dobré, ale poměr mezi nimi stejný je). Pořád mají několik let zpoždění, ale jestli to budou vyvíjet takto s o třetinu kratším časem, tak by za několik let mohli tuto ztrátu do značné míry dohnat.
Odpovědět3 1
Porad nevime, co je to za kremik, kolik FPU atd. 🙂
vyrobni proces popohnali nakupem stroju ze zahranici
Ano, podruhe objevovat objevene jde rychle. az budou muset komplet developovat sami, pak se uvidi.
A sankce jim rozhodne nepomuzou.
Odpovědět0 0
Je dobré se podívat na statistiku patentů. Čína už předstihla USA a státy EU už nevidí ani jejich brzdová světla.
Intelektuální a pracovní potenciál Číny je obrovský. Nesmíme zapomínat na to, že Tchajwan je vlastně také Čína. Jediná oblast, kde je Evropa na špici, jsou fotolitografické technologie. A USA drží krok v oblasti návrhu čipů. Pokud se ale podíváme na jména těch, kdo tyto technologie táhnou dopředu, je tam spousta čínských a indických jmen.
TSMC má postavit nový FAB v Texasu, ale už jasně řekli, že tam budou muset pracovat Číňané, protože Američané nejsou schopni pracovat s patřičným nasazením a v odpovídající kvalitě.
Pokud chceme, coby západ, držet krok, musíme se změnit my sami, a ne sázet na sankce. Sankcemi můžeme Čínu zpomalit, ale neudržíme jimi naši pozici, pouze odložíme prohru.
Odpovědět0 0
To je proste realita, smirte se s tim, ten region bude jednicka.
Uz jenom ten potencial, 1,3 plus 1,5 mld lidi, kdyz jim date vzdelani, maji uplne jinou kapacitu nez EU plus USA.
Odpovědět0 0
Nejde pouze o počty. Důležitý je intelektuální potenciál. Stačí se podívat na výsledky mezinárodních matematických a přírodovědných olympiád.
Průměrné IQ v Evropě je cca 100 bodů a v posledních letech klesá. V Číně a na Tchajwanu je nad 105. To nevypadá jako velký rozdíl, ale má to vliv na to, jaké procento populace má IQ vyšší než, řekněme 150. Pokud by průměrné IQ v Číně bylo 105 a v Evropě 100, tak podíl lidí s IQ nad 150 by v Číně byl cca 315× vyšší, než v Evropě.
Odpovědět0 0
statisticke cviceni?
jednoducha interpolace staci
eu 450 plus us 350
800
1500+ 1300 = 2 800
tedy: 3,5x vice lidi, inteligentu i imbecilu
Odpovědět0 0
To mne zajímá, máte odkaz na zdroj?
Odpovědět0 0
Číňané usilovně makají na technologii SSMB-EUV, která jim umožní nahradit litografické stroje ASML EUV. Klidně to může dopadnout i tak, že Čína se brzy dotáhne na úroveň Západu nebo jej i předběhne.
Odpovědět7 0
Oni se dotahnou, otazka je jen, jak dlouho jim to bude trvat.
Odpovědět4 0
Podle mě to bude exponenciála.
Odpovědět1 1
Oni zatim mic neumeji vyrabet stroje, ani na DUV, hodne jich nakoupili v zahranici.
A EUV je jina liga, budou si muset vybudovat cely dodavatelsky retezec, to neni easy. ASML treba kupuje ultra zrcadla v Nemecku atd.
Odpovědět0 0
Vedle celého dodavatelského řetězce, musejí zároveň vyvinout alternativní technologie tak, aby se vyhnuli hlavním patentům stávající konkurence. Tedy nejen, že musejí dohánět, ale musejí dohánět do značné míry neprošlapanou a delší cestou.
Odpovědět0 0
ohledne patentu bych byl opatrny 😁
podivejte se, jak se naucili elektroniku, auta, kde co a patenty tam byly vzdycky
Odpovědět1 0